6 tipů na maximální napumpování svalů

6 tipů na maximální napumpování svalů

Jak je to už vlastně dlouho, co jste na tréninku cítili skutečné napumpování svalů? Ty okamžiky, kdy vám pulzující krev odhalila v podobě naběhnutých žil pestrou mapu svých cest? Je to na první pohled zvláštní. Kůže se bolestivě napíná snad až k prasknutí, v duši však cítíte spokojenost. Pokud si nevzpomínáte, nebo je to už hodně dávno či máte jednoduše problém prokrvení svalů dosáhnout, níže vám přinášíme několik tipů, jak si znovu oživit možná již dávno zapomenutou dimenzi kulturistického tréninku.

6 tipů na maximální napumpování svalů - Luboš Chládek | onefit.cz

Nahnat krev do pracujících svalů je jedním z hlavních cílů při kulturistickém tréninku. Krevní vlásečnice, z nichž je až 95% v klidu uzavřeno, se postupně otevírají v závislosti na druhu a intenzitě fyzické zátěže. Krev do svalu přináší velké množství kyslíku i výživných látek nutných k regeneraci, proteosyntéze, obnově i novotvorbě svalové tkáně a prohloubené superkompenzaci. Současně se díky přívalu krve odplavuje nežádoucí laktát spolu s kysličníkem uhličitým. Buňka se tak ve finále adaptuje na tyto dlouhodobé podněty zvětšením a trénovaná partie se za čas stává objemnější a propracovanější.

Tip č. 1 – princip vrcholného smrštění

Zkuste použít princip vrcholného smrštění. Při cvičení zatínejte svaly a ve vrcholné fázi pohybu je na chvíli podržte zatnuté. Příkladem může být bicepsový zdvih ve stoji, kdy se ve fázi dotahování činky mírně předkloníte, aniž byste nadzvedávali lokty. Takovou manipulací lze dosáhnout citelného vrcholného smrštění svalu. Pokud máte problémy s objemy vašich bicepsů, podívejte se na náš článek Cviky na bicepsy a jejich objem.

Tip č. 2 – zkraťte dobu odpočinku mezi sériemi

Čím déle odpočíváte, tím více se svaly mohou zotavit. To je za určitých okolností žádoucí, pokud však chcete maximální napumpování, přestávky jednoduše zkraťte a procvičovaný sval bude záhy napumpovaný k prasknutí.

Tip č. 3 – zařaďte supersérie

Zakomponujte do tréninku supersérie nebo shazované série. Při supersériích jednoduše pokračujete bez přestávky jiným cvikem na stejnou svalovou partii, zatímco při shazovaných sériích postupně ubíráte zátěž a bez přerušení tak pokračujete dalšími opakováními stejného cviku. Obě metody vám přinesou při potřebě lepšího napumpování výborné výsledky.

Tip č. 4 – zpomalte pohyb

Každé opakování provádějte pozvolna s použitím dokonalé techniky. Zvlášť vhodné je se při tomto způsobu cvičení zaměřit na spojení pracujícího svalu s vaší myslí. Svaly budou pod napětím delší dobu, čímž docílíte výrazného napumpování svalů.

Tip č. 5 – zkuste NO přípravky

V případě požadavku na maximální prokrvení svalů se určitě vyplatí sáhnout po vhodných suplementech. V tomhle ohledu budou zřejmě nejlepší přípravky na bázi oxidu dusnatého, které častokrát kombinují vícero složek (včetně tolik oblíbeného kreatinu) do maximálně účinné formule.

Níže najdete několik tipů na předtréninkové suplementy, které svým složením vám pomohou maximálně napumpovat vaše svaly.

Bodyflex Fitness Kick Ass 450 g
Bodyflex Fitness Kick Ass 450 g
6 tipu pro napumpování svalů - Prom-in Nitrox Pump 750 g | onefit.cz
Prom-in Nitrox Pump 750 g
Lion Nutrition Blood-Ox 100 tablet
Lion Nutrition Blood-Ox 100 tablet

Tip č. 6 – zařaďte do jídelníčku sacharidy

Nedaří se vám obecně dosáhnout výraznějšího napumpování a postrádáte výraznější žilní kresbu? Zkuste se podívat do složení vašeho jídelníčku, zda v něm není obsaženo až příliš málo sacharidů. Výraznější žilní kresba (vaskularita) je většinou velmi dobrým indikátorem, že má organismus dostatečný přísun sacharidové složky.

Několik slov na závěr

A to je vše. Uvedený výčet tipů by šel možná ještě rozšířit, nicméně jako základní vodítko by měl být dostatečně obsažný. Pro maximální napumpování si tedy vyberte některé z výše uvedených tipů a zařaďte je do vašeho tréninku. Myslete také na to, že i ta nejlepší svalová pumpa ještě není zárukou svalového růstu, a proto je potřeba během tréninku dbát i na použití dostatečně velké zátěže.

Karel Šedivý - člen týmu ONEfit.czVe stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz, použité stránky generationiron.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *