Cheat day ano nebo ne? Pravidla přejídání

Cheat day ano nebo ne? Pravidla přejídání

Asi pro všechny, kteří potřebují spálit přebytečné tuky, či nabrat svalovou hmotu, platí, že by měli dodržovat zdravou životosprávu, a tak trochu dodržovat zásady zdravé výživy s adekvátním příjmem bílkovin, sacharidů, tuků, vody, vitamínů apod. Co když ale na vás během diety přijdou neovladatelné chutě a vy si prostě budete chtít dát něco, co do zdravého jídelníčku nepatří (zařadit tzv. cheat day)? Může to ohrozit vaše dlouhodobé snažení změnit postavu? Samozřejmě může, ale pouze v momentě, kdy se konzumace nevhodných jídel stane pravidelností. Což platí třeba i ve sportu. Když celý život necvičíte a pak jednou navštívíte fitcentrum, také se nic nestane. Maximálně tak vás budou bolet všechny svaly v těle, ale žádné svalové přírůstky nemůžete očekávat. Když čas od času zhřešíte, má to i svá pozitiva. Zajistíte si, aby metabolické procesy fungovaly na plno a nárůst svalové hmoty má tak optimální podmínky. To ale neznamená, že v den, kdy budete hřešit, sníte vše, na co přijdete. I v tento výjimečný den se snažte držet těchto pravidel.

Potřebujete poradit, jak nabrat svalovou hmotu? Přečtěte si článek Objemový jídelníček.

Cheat day ano nebo ne? Pravidla přejídání | onefit.cz

Hřešte ve vhodnou dobu

Jestliže naplánujete shodit hodně kilo během krátké doby, určitě není vhodné cheat day v dietě zařazovat, ale striktně ji dodržovat. Pokud chcete shodit třeba 5 kg během 3 měsíců, určitě si prohřešky dovolit můžete. Třeba 1 za týden či 14 dnů. 

Cheat day v objemu – v objemové fázi to s hřešením nepřehánějte

V období, kdy se snažíte nabrat nějaký ten kilogram svalu navíc, vám může vybočení v jídle pomoci, ale i to má svoje hranice. Pokud to budete přehánět, naberete nejen svaly, ale taky pár kilo tuků.

Bodyflex Fitness Kick Ass 450 g | onefit.czNapumpuj svaly k prasknutí pomocí nadupaného extra silného předtréninkového přípravku Kick Ass, který z vás při tréninku dostane maximum! Obsahuje směs 12 aktivních složek v nejvyšších povolených dávkách podle legislativy ČR. Složky mají své nezastupitelné místo a jsou dokonale vyváženy tak, aby Kick Ass dodal maximální napumpování, sílu a soustředěnost při tréninku, bez vedlejších účinků.

Hřešení si naplánujte ve správný čas

Snažte se najít denní dobu, kdy i narušení striktního dodržování jídla, může být přínosem pro budování svalové hmoty. Jak asi víte, cukr podporuje vylučování inzulínu, což v době kolem tréninku napomáhá regeneraci svalů a tím pádem i jejich růst, protože se do svalů dostává více živin. Z toho tedy plyne, že pokud máte chuť třeba na čokoládu či jinou sladkost, vezměte si ji s sebou do fitka a dejte si ji po tréninku jako odměnu. Dávejte však pozor, abyste před tréninkem a po tréninku nekonzumovali tuky, protože tím se zpomaluje nárůst hladiny inzulínu. Tučnější zdroje bílkovin jako jsou celá vajíčka, ořechy, sýry byste měli konzumovat před spaním, abyste si zajistili odpovídající hladinu aminokyselin v krvi v průběhu noci. 

Hřešte s mírou

Chcete sníst tabulku mléčné čokolády, nebo si dát celou pizzu a další pochutiny? Nesnězte to celé najednou, máte na to celý den. Takhle máte jistotu, že vám nebude špatně. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *