Esenciální aminokyseliny BCAA a jejich význam

Esenciální aminokyseliny BCAA a jejich význam

Co jsou aminokyseliny?

Řada lidí se domnívá, že aminokyseliny a proteiny jsou jedno a totéž. Ale pravdou je, že proteiny jsou tvořeny aminokyselinami a obsahují různé kombinace různých aminokyselin. Aminokyseliny obsažené v mléce jsou odlišné od těch, jaké najdete v mase, vajíčkách nebo oříšcích.

Bílkoviny jsou nejčastěji se vyskytující látky v lidském těle hned po vodě. Asi polovina naší váhy, která není tvořena vodou, se skládá z bílkovin. Zhruba třetina se koncentruje ve svalech, pětina v chrupavkách a kostech, desetina v kůži a zbytek najdete ve tkáních a tělesných tekutinách.

Maria Pomerantseva - Esenciální aminokyseliny BCAA a jejich význam | onefit.cz

Když konzumujete bílkoviny, váš žaludek je rozkládá na aminokyseliny. Tyto jednodušší složky jsou pak využity jako stavební bloky ve všech částech těla. Více o proteinech se můžete dočíst v našem článku Proteinové koktejly – vše, co byste o nich měli vědět

Intestinální hormony se mísí s trávicími enzymy a dopraví aminokyseliny na místo určení. Některé mají za úkol posílit červené krvinky, jiné nehty, další třeba umožňují regeneraci svalů po tréninku.

Dělení aminkyselin

Ačkoliv se aminokyseliny dělí na esenciální a neesenciální, jsou tyto termíny poněkud zavádějící. Všechny aminokyseliny jsou esenciální. Tyto termíny jsou ovšem odvozeny od toho, zda je naše tělo schopno samo danou aminokyselinu vytvořit.

Aby byl váš příjem bílkovin kompletní, musíte dbát především na příjem esenciálních aminokyselin. Pokud ve vaší stravě nějaká z nich chybí, tělo se ji bude snažit získat například ze svalů jejich odbouráváním.

Větvené aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin

Jedná se o tři aminokyseliny, které jsou velmi příbuzné a můžeme je také nazývat jako větvené. Patří mezi aminokyseliny esenciální a patří mezi nejvíce používaných aminokoselin vůbec. V klinické medicíně se uplatní všude tam, kde je potřeba chránit vlastní bílkoviny organismu před jejich ztrátou (devastací). Velmi oblíbené jsou ve sportu, kde se užívají pro ochranu svalové hmoty, především při spalování tuků za snížení krevního cukru.


Jakou funkci plní větvené aminokyseliny ve sportu

 • zabraňují ztrátám svalové hmoty
 • urychlují regeneraci
 • výrazně zvyšují vytrvalost
 • napomáhají při spalování tuků a redukci nadváhy
 • podílejí se na celkové anabolizaci organismu
 • podporují růst svalů

Kdy užívat větvené aminokysliny BCAA

Při tréninku jsou spotřebovávány především pro tvorbu glykogenu, a tak je nutné je užívat cca 30 min. před tréninkem, během tréninku a ihned po jeho ukončení. Nedostatek BCAA ve svalech způsobuje zvýšenou únavu, tedy i pokles síly a vytrvalosti. Může také docházet ke ztrátě svalové hmoty.

Ve kterých formách můžeme BCAA užívat

BCAA můžeme zakoupit ve více formách a myslím si, že každý sportovec si může přijít na své. Trendem dnešní doby jsou instantní BCAA, které se pijí v průběhu sportovní aktivity.

 • Tekuté aminokyseliny BCAA
 • Kapslové
 • Tabletové
 • Instantní
 • Tekuté

Dávkování BCAA

Dříve než začnete BCAA užívat, je dobré předem vědět kolik vlastně gramů budeme potřebovat. Dejme tomu, že při zvýšené fyzické aktivitě se bude příjem pohybovat kolem 3 až 5 gramů před tréninkem a 3 až 5 gramů po tréninku. Pak se podívejte na to, kolik větvěných aminokyselin obsahuje 1 tableta, kapsle, pokud se jedná o tekutou formu, tak v kolika ml.

Pro představu a lepši orientaci uvádíme příklad toho, jak počítat obsah větvěných aminokyselin. Například Fitco BCAA 1000. Jedna tableta obsahuje 500 mg L-Leucinu, 250 mg L-Isoleucinu a 250 mg L-Valinu. Celkem to dělá 1000 mg. Abychom se dostali na dávku 3 g, musíme užít 3 tablety. Pak tu máme tekuté BCAA. Například Nutrend Amino BCAA Mega Strong s obsahem 80 000 mg v jednom litru. To znamená, že 100 ml obsahuje 8000 mg větvených aminokyselin, tedy 8 g.

Vybíráme několik recenzí uživatelů konkrétních produktů

Cellucor Beta BCAA 345 g | onefit.czCellucor Beta BCAA 345 g (instantní)

 1. vyzkoušel jsem již velké množství BCAA a tyto sou s přehledem nejlepší! Dále již budu nakupovat pouze tyto
 2. tento produkt jsem si objednal na základě řady doporučení a jsem plně spokojen, dobrá chuť, rozpustnost, není přeslazený jak podobné výrobky, můžu jenom doporučit dál. Momentálně mám citrón a limetku a chutná skvěle, nicméně příště určitě zkusím zase jinou příchuť a doufám že budu opět spokojen.
 3. jedna odměrka cellucoru + jedna assaultu a je to hardcore
 4. dávkoval jsem 3 odměrky (15g BCAA) a parádně jsem si zacvičil, až se mi zdálo, že mě tyhle BCAA nakoply do cvičení.

sizeAndSymmetry BCAA 3000 200 kapslí | onefit.cz

Sizeandsymmetry BCAA 3000 200 tablet (kapslové)

 1. při stejném tréninku s těmito BCAA cítím lepší regeneraci, svaly nejsou tak unavené a rychleji regenerují.
 2. byl jsem skeptický, moc jsem tomuto produktu nevěřil, když jsem si tyto BCAA objednal a musim říct, že jsem byl na omylu. Opravdu splňují to, co výrobce slibuje, fungují na 100% a díky nim neuvěřitelně regeneruju.
 3. doporučuji tyto efektivní BCAA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *