Kdy je nejlepší cvičit? Ráno nebo večer?

Kdy je nejlepší cvičit? Ráno nebo večer?

Dobrý den, kdy je nejlepší chodit cvičit? Ráno nebo až někdy v podvečer? Ráno vstávám v 6 a jdu před prací hned cvičit, ale cítítm se hrozně unavený a bez síly. Od 8 mám práci do 18 hodin a pak se mi už moc nechce. Pracovní doba není pravidelná a střídá se mi. Kdy je teda nejlepší pro organismus jít cvičit, abych se necítil tak unavený, nebo, co pro to můžu udělat?

Toto je velmi individuální otázka a každý jsme jinak nastaven. Zde ani žádné obecné doporučení neexistuje! V případě, že se ráno cítíte unavený, je třeba si promyslet, zda má tělo kde brát energii. Pokud jdete cvičit nalačno, není divu, že se cítíte unavený, neboť tělo nemá kde brát energii pro svalovou práci. V tomto případě bych alespoň hodinu před tréninkem zvolil nějakou výživnou a lehce stravitelnou snídani, anebo sáhnou po sportovní výživě. Doporučil bych vám zkusit kvalitní syrovátkový proteinový nápoj, nejlépe hydrolyzát, či kvalitní izolát, dle vašeho trávení, aby tělo bylo zásobené aminokyselinami a nebylo unavené trávením, k tomu bych zvolil před tréninkem jako okamžitý zdroj energie MCT olej 15-20 g. Takže kombinace kvalitního MCT oleje a syrovátkového proteinového nápoje, by váš problém mohl vyřešit. A tělo po ranním tréninku bude krásně spotřebovávat živiny z kvalitní stravy po další část dne. Můžete popřípadě zkusit pro lepší nastartování také ranní kávu či suplementaci kofeinem, ale za stálého předpokladu dodržení snídaně.

V případě dopoledního či podvečerního tréninku, bych postup viděl hodinu před tréninkem velmi podobně. S tím že v podvečer, bych už s tím kofeinem byl opatrný kvůli spánku. O načasování jídla a sportovní výživy vám doporučuji přečíst v články Co jíst před cvičením a Co jíst po cvičení.

Maria Pomerantseva a Marie Mikšová | onefit.cz

Jak jsem již ale zmínil, opravdu obecné doporučení, jestli cvičit ráno nebo večer, neexistuje. Doba tréninku se také může upravovat dle typu tréninku, a fázi sportovní přípravy či cílů, které máte v souvislosti s formováním vaší postavy, ale to už by bylo na opravdu podrobný rozbor a individuální přístup den po dni pod odborným vedením trenéra. 

Matěj Ryšavý - člen týmu ONEfit.czNejen moji snahou, ale také snahou internetového obchodu onefit.cz, je svým zákazníkům předávat kvalitní užitečné rady a informace, které jim pomohou přiblížit se ke svým sportovním cílům z jakéhokoliv odvětví a na jakékoliv úrovni. A protože informací není nikdy dost, můžete je čerpat z našich článků, recenzí, receptů a videí, které pro vás pravidelně připravujeme.

Matěj Ryšavý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *