Kreatin monohydrát a jeho využití ve sportu

Kreatin monohydrát a jeho využití ve sportu

O kreatinu monohydrát se už mnohé napsalo. Někdo se mu vyhýbá, někdo na něj nedá dopustit a bere ho jako nezbytnou součást ve sportu. Pojďme se na něj podívat trochu podrobněji a popsat jeho účinky.

Co je kreatin monohydrát?

Je to bílkovině podobná substance, tvořená z argininu, methioninu a glycinu. Běžně se vyskytuje ve všech obratlovcích, tedy i v lidském organismu. Nejvyšší koncentrace kreatinu se vyskytuje ve svalových tkáních, především v červeném mase.

Jakou funkci kreatin monohydrát plní ve sportu?

Kreatin je velmi účinným zdrojem energie v buňkách, kde tvoří rovnováhu s ATP. Při cvičení se ve svalech Kreatin monohydrát - Creazyte | onefit.cz Creazytenabízí unikátní kombinaci kreatinu,
glutaminu, lecitinu a taurinu pro efektivní
růst svalů a regeneraci

tvoří kyselina mléčná (laktát), která se projevuje známou nepříjemnou bolestí svalů. Kreatin je schopný tuto kyselinu neutralizovat, a tak jsou svaly rychleji připraveny k další zátěži. Svalové buňky se plní vodou a podporuje tím růst svalového objemu a pomáhá přeměňovat tuk na energii. Čím větší je nasycení svalové buňky kreatinem, tím jsou vydatnější energetické zdroje pro anaerobní svalovou práci. Sval je tedy schopen intenzivněji pracovat o něco déle. Jeho pozitivní vliv, který se projevuje nárůstem výbušné síly a objemu, se dostaví velmi rychle. Jenom pro zajímavost, zhruba 1 kg masa obsahuje cca 4 g kreatinu, což znamená, že, abychom dosáhli příjmu denní dávky, to je okolo 15 g, museli bychom sníst přes 4 kg masa. A to je trochu nereálné. Chcete-li podpořit aktuální výkon, doporučujeme smíchávat kreatin s glukózou, známý jako hroznový cukr, nebo dalšími složkami jako je například glutamin, arginin a další. Chcete se více dočíst o glutaminu? Pak vás bude zajímat článek Zázrak zvaný glutamin.

Jak dlouho brát kreatin?

To je otázka. Protože kreatin lze brát i dlouhodobě po menších dávkách. Při užívání vyšších dávek po dobu přibližně 4 týdnů nedochází k dalšímu zlepšení ve výkonu, proto je vhodné kreatin vysadit po dobu délky užívání, tedy na 4-6 týdnů.

Jak dávkovat kreatin?

Výrobci na etiketách často uvádí užívat po dobu 7 dnů 15-20 g kreatinu rozdělené po 3 až 4 dávkách denně. To je 5 g v jedné dávce. O této době hovoříme jako o nasycovací fázi kreatinu. První dávku užívejte ráno, druhou cca 45 před tréninkem, třetí po ukončení tréninku a čtvrtou před spaním. Máme však zkušenosti se sportovci, kteří dávkují až 30 g denně. My to však nedoporučujeme. Pak dávku snížíme na 10 g a užíváme po dobu 3 týdnů. Této fází říkáme udržovací. Po skončení cyklu kreatin úplně vysaďte na 4 týdny. Další možností, jak kreatin užívat dlouhodobě, je dávka 5 g denně.

Závěrem

Pokud uvažujete, jakou sportovní výživu zvolit při fyzické zátěži pro lepší regeneraci, sílu, vytrvalost a objem svalů, pak kreatin je vhodnou volbou, kterou jedině doporučujeme. Dá se užívat i v období redukci tuků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *