+420 776 646 171 (Po-Pá: 9-18 hod)

Nákupní košík

Vyber měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Vše o sportovní výživě Spalovač tuků L-Carnitin a jeho účinky

Spalovač tuků L-Carnitin a jeho účinky

L-Carnitin je sloučenina příbuzná aminokyselinám a vitaminu podobná přirozená látka stimulující využití mastných kyselin v buňkách. Efekty L-Carnitinu jsou ověřeny vědeckými studiemi. Jeho užívání je zcela bezpečné a je cíleně přidáván dokonce i do umělé výživy pro kojence a batolata.

L-Carnitin a jeho účinky

Zvyšuje odolnost k fyzické zátěži, zlepšuje duševní činnost a především pomáhá při spalování tuků. L-Karnitin je využíván jako jedna z hlavních účinných látek při řešení nadváhy a obezity a přispívá také k prevenci aterosklerózy. U kardiaků a ischemiků zlepšuje výživu myokardu. Odborné studie prokázaly pozitivní vliv L-Karnitinu na mužskou plodnost stejně jako na obranyschopnost proti nemocím. Je prokazatelně účinný u sportovců při použití před, v průběhu i po ukončení náročných sportovních výkonů.

Myslete na to, že při spalování tuků může také docházet ke ztrátě vaší svalové hmoty, což považujeme za negativní. Proto byste v období redukční diety měli zvýšit příjem bílkovin alespoň na 2 g/kg. K tomu vám pomohou proteinové nápoje a příjem větvených aminokyselin BCAA, které podporují udržení svalové hmoty a rychlejší regeneraci. Více informací o proteinech najdete v článku Proteinové koktejly - vše, co byste o nich měli vědět

L-Karnitin působí dokonce i na metabolismus cukrů. Čím více je k dispozici karnitinu, tím více je ve svalech držena zásoba glykogenu.L-Karnitin je určený pro mužeženy a patří mezi nejúčínnější a nejrozšířenější spalovače tuků, který navíc přispívá k přeměně větvených aminokyselin (BCAA). Část těchto aminokyselin, obsažených především ve svalu, se přeměňuje na ketokyseliny, které se vážou na karnitin a transportují se tak do jater, kde se využívají jako zdroj energie, nebo se z nich tvoří glukóza. Karnitin umí snížit tvorbu kyseliny mléčné při fyzické zátěži. Tím se zvyšuje schopnost udržet intenzitu výkonu. Jestliže je podán po ukončení výkonu, urychluje odstranění nepříznivě působícího laktátu a zkracuje čas regenerace. Také příznivě ovlivňuje činnost štítné žlázy. Dokáže aktivizovat přeměnu tuků na energii, a tak zabránit vzestupu tělesné hmotnosti. Zvyšuje aktivitu mozku, ovlivňuje hladinu některých neurotransmiterů (například GABA a taurin) a tvorbu enzymů, detoxikuje organismus a současně funguje jako stimulátor odstranění volných radikálů. Kromě schopnosti spalování tuků je karnitin oblíbený mezi sportovci také proto, že urychluje přísun kyslíku do buněk. Výsledkem je zvýšená hladina kyslíku v buňkách během náročné fyzické aktivity.

Příklady tekutých L-Karnitinů

ATP L-Carnitine 50 000 500 mlATP L-Carnitine 50 000 500 ml ATP L-Carnitine 100 000 1000 mlATP L-Carnitine 100 000 1000 ml Best Nutrition L-Carnitine 150 000 gel 1000 mlBest Nutrition L-Carnitine 150 000

Dávkování L-Carnitinu

Dávkování je různé, a proto by si každý měl vyzkoušet. I 15 g neprokázaly vedlejší toxické účinnky. Na etiketách od výrobců můžeme však často vidět denní dávku okolo 2 až 3 gramů tekutého L-Carnitinu rozdělnou do několika dávek.

Jak zjistíme, kolik ml spalovače obsahuje 1 g L-Carnitinu.

Úplně jednoduše a ukážeme si to na několika příkladech. Koupíte-li L-Karnitin 100 000 v 1000ml lahvi, objem lahve, což je těch 1000 ml vydělíme obsahem v gramech, v tomto případě děleno 100. Vyjde nám, že 10 ml obsahuje 1 g L-Carnitinu. Když máme L-Karnitin 50 000 v 500 ml, znamená to, že 500 ml vydělíme 50 a opět nám vyjde, že 10 ml obsahuje 1 g L-Carnitinu. L-Carne 33 333, 500 ml (500 vydělíme 33,3 = 15 ml)

Nevíte, jaký L-Karnitin zvolit? Neváhejte nám napsat

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Novinky na e-mail