Špatné trávení: Jak řešit nepříjemné problémy?

špatné trávení

Neustále vás sužuje plynatost, bolest břicha, zácpa, pocit plnosti nebo průjem? V tom případě byste měli dbát na podporu zdravého trávení. I když vám to možná připadá příliš složité, společně se mrkneme na to, co vše pro to můžete udělat. Uvidíte, že jakmile této problematice přijdete na kloub, zároveň se vám dostane to ruky klíč, který vám pomůže tyto trable vyřešit.

Podpora trávení by měla být automatická, bohužel jí ale mnoho lidí vůbec nevěnuje pozornost. Nelze se pak divit tomu, že některé z nás pálí žáha, trápí nás větry, pocit nafouklého břicha či problém s vyprazdňováním.

To navíc není všechno. Probiotika na špatné trávení, která se obvykle doporučují jako jeden z hlavních pilířů péče, mohou lidem nabídnout širší spektrum dalších benefitů. Patří mezi ně například podpora hubnutí či posílení imunity. 

Kdo by něco takového nechtěl, ale jak toho ideálu docílit?

Jak se projevuje špatné trávení?

Špatné trávení může mít mnoho různých podob. Proto nemusíte mít stejné potíže, jako vaši přátelé a nejbližší.

špatné trávení projevy příčiny

Můžete zaznamenat například:

  • Pocit plnosti
  • Plynatost
  • Nafouklé břicho
  • Pálení žáhy
  • Průjem
  • Zácpu
  • Nevolnost
  • Bolest břicha

Někteří lidé také mohou mít teplotu a zimnici, v takovém případě je ale pravděpodobné, že jde o přechodnou infekci. V případě průjmu je důležité dávat pozor na doplňování chybějících tekutin. U zácpy zase kvůli tlačení hrozí, že se časem dopracujete k bolestivým hemoroidům.

Jaké jsou jeho příčiny?

Hodně pestré bývají i příčiny špatného trávení. Mimo různé infekce, které lze chytit po kontaktu s nemocným či po konzumaci špatné vody a jídla, můžeme zmínit i potravinovou alergii/intoleranci. Neobvyklé nebývají ani chronické choroby zažívacího ústrojí, mezi které lze zařadit Crohnovu chorobu, žlučníkové kameny (a problémy se žlučníkem obecně), syndrom dráždivého tračníku a podobně.

U některých lidí pak mohou jejich potíže vycházet ze špatně nastavené životosprávy, ve které je nadměrné množství průmyslově zpracovaných polotovarů a potravin a minimum čerstvého ovoce, zeleniny, probiotik a vlákniny.

jak zlepšit trávení probiotika

Jak zlepšit trávení?

Prvním krokem k nápravě situace může být vedení deníku, do kterého budete zaznamenávat požité nápoje a jídla. Posléze pak můžete zjistit, zda se u vás neopakuje nevolnost po požití nějaké konkrétní potraviny či nápoje.

Dále se snažte snížit přísun masných výrobků, polotovarů a průmyslově zpracovaných potravin, které obsahují jen minimum živin a nedělají dobře vaší střevní mikroflóře. Dalším důležitým faktorem je i dobře nastavený pitný režim, protože v průběhu trávení se ze stolice odpařuje voda. Pokud je ale stolice příliš suchá, může dojít k zácpě. Voda je důležitá i při zvýšeném přísunu vlákniny.

Dobrým pomocníkem je také pohyb, který dovede podpořit vyprazdňování. Velkou roli pak také hraje redukce stresu, protože je známo, že duševní rozpoložení může mít vliv na kvalitu trávení. (A naopak.)

Probiotika na trávení a zažívání

Vzhledem k tomu, že v našem zažívacím ústrojí žijí přátelské mikroorganismy, které se starají nejen o trávení, ale i o to, aby bylo naše tělo nepřátelské vůči problematickým patogenům, je moudré, abyste přistoupili k dlouhodobému užívání probiotických doplňků stravy. Speciálně pak takových, které obsahují i prebiotika, která často zastupuje inulin. Prebiotika jsou hnojivem probiotik a navzájem se doplňují, takže se vždy starejte o to, abyste měli dostatečný přísun obou těchto složek.

Výhodou probiotických doplňků stravy s obsahem prebiotik je například to, že je lze užívat v různých životních situacích. Udělají vám dobře v průběhu nemoci a během užívání antibiotik. Také ale podpoří normální trávení při zažívacích obtížích a mohou být součástí prevence při dodržování zdravého životního stylu.

Aby u vás bylo probiotikům dobře, také nezapomínejte na zdravější jídelníček, redukci stresu a pohyb. Probiotika jsou citlivá na podmínky, které jim vytváříme, takže je v našem zájmu, aby se u nás měla jako v nejjemnější bavlnce.

Karel Šedivý - člen týmu ONEfit.cz | onefit.cz„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *