Trápí vás nadměrná únava? Víme, jak tomu zabránit

častá nadměrná únava

Únava obvykle signalizuje, že si potřebujeme odpočinout. Jenže, co když se s ní potýkáte v průběhu celého dne? Je to normální? A pokud ne, existují nějaké tipy a triky, které by vám mohly pomoci zvýšit úroveň energie?

Častá nebo dlouhodobá únava jsou v současné době poměrně běžným společenským jevem. Rozhodně to ale není nic, na co bychom měli být pyšní, protože se zhoršuje naše celková pozornost, jsme náchylnější k nehodám všeho druhu, můžeme být dlouhodobě podráždění a podáváme stále horší výkon. (Což v systému, který na výkonu stojí, není zrovna výhoda.)

V některých případech může být za dlouhodobou únavou nějaké konkrétní fyzické onemocnění. Není to ale pravidlem, protože na úroveň naší energie má negativní vliv i náš dlouhodobý životní styl, stárnutí a mnoho dalších faktorů, z nichž některé můžeme ovlivnit svou vůlí.

Jak tedy k tomuto problému jménem únava správně přistoupit?

Nejčastější příčiny únavy

Pokud jste půlku noci vzhůru, a v době, kdy spíte, se ještě navíc převalujete, nedá se očekávat, že druhý den budete energičtí a vitální. To se ale obvykle neděje každý den, takže je nutné pátrat i po dalších možných příčinách tohoto jevu.

Na vině může být:

  • Stres s úzkostí
  • Přepracovanost
  • Deprese
  • Anémie
  • Spánková apnoe
  • Nadváha
  • Těhotenství
  • Nadměrné cvičení
  • Nadměrné pití alkoholu a kofeinu

A mnoho dalších, včetně andropauzy, která je (ve své podstatě) mužským přechodem. Hladina testosteronu u mužů začíná mírně klesat už cca od 30 let. I když pokles je opravdu velmi pomalý, může ho urychlit nezdravý životní styl.

únava u mužů příčiny

Častá únava u mužů

Příznaky andropauzy na sobě nemusí pozorovat všichni muži, když už na ně ale dojde, nejčastěji si jich poprvé všimnete mezi 40. a 50. rokem života. Negativní dopady na vás může mít i nezdravý životní styl, který zahrnuje zvýšené množství stresu, nezdravý jídelníček, nedostatek pohybu a podléhání neřestem, mezi které patří kouření a pití nadměrného množství alkoholu.

Co pomáhá proti únavě?

Asi je vám jasné, že na problémy s únavou vyzrajete jen v případě, že se rozhodnete kompletně změnit svůj životní styl. V případě, že je vaším hlavním stresorem práce, měli byste se zamyslet nad tím, zda je možné její část na někoho delegovat. Pokud ani to nepomůže, možná stojí za úvahu změna kariéry.

Dále byste měli dbát na dostatečné množství spánku, který je důležitý jak pro regeneraci organismu, tak pro obnovu energie. Někdy může být za nespavostí špatná spánková hygiena nebo nevhodné prostředí v ložnici. Zkuste tedy před spaním omezit působení modrého světla. Pomáhá i relaxační koupel, čtení knihy a meditace. Krokem navíc může být výměna polštáře a matrace, nákup zatemňovacích závěsů a snížení teploty v ložnici.

V neposlední řadě se také snažte pravidelně hýbat. Skvělé je například silové cvičení, které podporuje budování aktivní svalové hmoty a normální hladinu testosteronu. Ruku v ruce by s tím měl jít ještě zdravější jídelníček, ve kterém bude dostatečné množství ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.

V případě, že by to bylo potřeba, také můžete vyzkoušet pravidelné docházení k terapeutovi/psychologovi, který vám může pomoci lépe zvládat úzkosti, deprese a další psychické těžkosti, kterým ve svém životě čelíte.

co pomáhá proti únavě

Bylinky a přírodní doplňky stravy

Výše uvedené rady můžete podpořit dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy pro muže, které podporují mužskou vitalitu a sexualitu. Ty, které mají komplexní složení, často obsahují látky, které podporují i celkovou úroveň energie.

Že jste si vybrali správně poznáte podle toho, že ve složení najdete pískavici řecké seno, kotvičník zemní, ženšen pravý, vitamín K2, vitamín B9, vitamín D3 a další látky, které jsou vhodné pro muže v období andropauzy.

Karel Šedivý - člen týmu ONEfit.cz | onefit.cz„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *