Bolí vás v poslední době v podbřišku a chce se vám neustále na malou? Pak je docela dobře možné, že trpíte zánětem močového měchýře, který byl vyvolán vstupem infekce do močových cest. Jak s ním co nejrychleji zatočit si povíme v našem dnešním článku.
Močové cesty jsou komplexním systémem, který se stará o to, aby docházelo k nepřetržité filtraci krve ledvinami. Ty z ní zachytí látky, které organismus už déle nevyužije a následně je pošle močovody do močového měchýře. Jakmile se dostatečně naplní, tělo dostane signál, že je potřeba navštívit v brzké době toaletu.
Jenže, stejně, jako je tomu i v jiných oblastech našeho zdraví, i močové cesty jsou náchylné ke vzniku nejrůznějších neduhů. Mezi ty, se kterými se setkáváme na pravidelné bázi, patří například infekce močových cest, která se může močovou trubicí dostat do močového měchýře a do ledvin. Právě proto se vyplatí znát nejlepší bylinky na zánět močového měchýře, které mohou, například spolu s dalšími tipy, přispět ke zklidnění situace.
Tak se pohodlně posaďte a pojďte se spolu s námi dozvědět o tématu víc!
Jak poznat zánět močového měchýře – příznaky
Zánět močového měchýře, nebo také cystitida, je naprosto běžné a často se opakující onemocnění, které trápí vysoké procento světové populace. Řadí se k infekcím močových cest a tradičně trápí více ženy. V určitém procentu případů však postihuje i muže.
Mezi její příznaky obvykle patří:
- Časté nutkání na močení
- Tlak v podbřišku
- Pocit nedostatečně vyprázdněného močového měchýře
- Tmavá a zapáchající moč
- Kalná moč
- Pálení a řezání během močení
Co se týče příznaků cystitidy u dětí, objevit se může náhlé pomočování a teplota. Pozor také dávejte na náhlou ztrátu chuti k jídlu a na celkový pocit slabosti. Dítě také může být viditelně podrážděné.
U starších lidí naopak může hrozit zmatenost a změna chování. Všímejte si i pomočování a viditelného třesu.
Co ho způsobuje – příčiny
Stejně, jako je tomu i u jiných infekcí močových cest, i zánět močového měchýře může souviset s tím, že se mikroorganismy z análního nebo vaginálního otvoru dostanou do močové trubice, kterou následně šplhají do vyšších sfér.
K zánětu může dále ve zvýšené míře přispívat používání spermicidů, zavedení cévky (třeba kvůli operaci), těhotenství, močové kameny, které znemožňují kvalitní vyprázdnění měchýře, cukrovka či oslabený imunitní systém.
Léčba pak trvá v závislosti na tom, v jaké je člověk zdravotní kondici a co problém způsobilo. Pokud vám však můžeme dobře poradit, s řešením moc dlouho neotálejte, protože namnožené mikroorganismy na místech, kde nemají správně co dělat, jsou nebezpečnou časovanou bombou.
Jak na přírodní léčbu bez antibiotik?
Mezi doporučované babské rady patří vypití většího množství brusinkové šťávy. Následně se pak doporučuje pít cca čtvrt litru tekutiny každých 20 minut po dobu tří hodin. Každou hodinu by se měla vypít jedna zarovnaná lžička jedlé sody smíchaná s vodou. Tato metoda ale nemusí být vhodná pro jedince s vyšším krevním tlakem.
Domácí léčba by také měla zahrnovat klid na lůžku, udržování ledvin (tedy zad) a nohou v teple, posilování imunity (třeba doplňováním vitamínu C) a močení ve chvíli, kdy ucítíte nutkavou potřebu. V neposlední řadě také nezapomínejte na bedlivější dodržování pravidel intimní hygieny a noste prodyšné spodní prádlo, které sníží riziko nežádoucího zapařování.
Bylinky na močový měchýř
Na počátku také můžete vyzkoušet užití volně prodejného doplňku stravy na podporu normálního stavu močových cest, který obsahuje kombinaci tradičně využívaných bylinek, jež znaly už i naše babičky.
Patří k nim:
- D-manóza
- Klikva velkoplodá
- Zlatobýl obecný
- Lichořeřišnice
- Kopřiva dvoudomá
- Přeslička rolní
„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“
Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz