Esenciální aminokyseliny v poměru 2:1:1 jsou nejlepší!

Esenciální aminokyseliny v poměru 2:1:1 jsou nejlepší!

Těšíte se na trénink, dáte si pořádnou dávku a druhý den se vyžíváte v příjemné bolesti. Co kdyby však šlo namožení svalů částečně eliminovat, utišit a radovat se z rychlejší regenerace? Možná si řeknete, že je to málo. Když k tomu přidáme bonus v podobě výraznějšího svalového růstu a zlepšené redukce podkožního tuku, je na čase položit si otázku, o co by mohlo jít. Odpověď je jednoduchá – o esenciální aminokyseliny.

S esencálními aminokyselinami to půjde lépe

Jak už napověděl název článku, jedná se o tři větvené aminokyseliny, jmenovitě pak o L-LeucinL-IsoleucinL-Valin. Jednoduše se označují jako BCAA, tedy Branched Chain Amino Acids. Tvoří až jednu třetinu svalových bílkovin a v popředí zájmu se právem udržují už pěknou řádku let. Nebudeme si nalhávat, že se jedná o naprosto nezbytný doplněk výživy. Avšak v pomyslném pyramidálním uspořádání mají BCAA po základní stravě svoje právoplatné místo hned za bílkovinami, vitamíny a minerály. Použijete-li kvalitní produkt, pak efekt určitě pocítíte. Jedná se nejen o zmíněné urychlení regeneracepodporu růstu svalů a lepší spalování tuků, ale i o ochranu svalové hmoty, oddálení svalové únavy a větší nával energie během tréninku.

Prom-in BCAA Synergy 550 g | onefit.czBCAA Synergy od firmy Prom-in je specifická kombinace klíčových aminokyselin v instantní formě určena na zlepšení výkonu, ochranu svalové hmoty před odbouráváním a podporu zotavení. V jedné dáce najdete nejen 4500 mg větvených aminokyselin, ale také 2000 mg L-Glutaminu a 2700 mg A-AKG.

Nejideálnější poměr vetvěných aminokyselin BCAA je 2:1:1

Nejdůležitější aminokyselinou ze jmenovaných třech je z pohledu budování svalové hmoty L-Leucin. Je to něco jako zapalování v automobilu. Když otočíte klíčkem, iniciuje L-Leucin proteosyntézu, jejímž výsledkem je svalový růst. Bylo by však chybou zapomenout na zbylé dva hráče a domnívat se, že jejich role je méně přínosná nebo dokonce nepodstatná. Trvalo nějaký čas, než se podařilo definovat zastoupení jednotlivých aminokyselin tak, aby pozitivní efekt byl co nejlepší. Ačkoliv je L-Leucin králem, převažuje v odzkoušeném poměru 2:1:1 nad zbylými aminokyselinami pouze v takové míře, jaká je po mnoha vědeckých i praktických výzkumech neideálnější. Komerční prostředí nabízí i výrobky s jinými poměry kolísajícími od 3:1:1 až dokonce k 10:1:1 ve prospěch L-Leucinu. Ukazuje se však, že takové produkty nefungují podle očekávání příliš dobře. Ačkoliv poměr 3:1:1 pracuje ještě dostatečně spolehlivě, jsou vyšší hodnoty L-Leucinu paradoxně nežádoucí a namísto vylepšeného účinku působí takové přípravky z hlediska většího přísunu energie, redukce tuku a dokonce i svalového růstu kontraproduktivně.

Jak užívat BCAA

Nejlepší výsledky tedy nabízí suplementace BCAA v poměru 2:1:1 a to jak před tréninkem, tak i po jeho skončení či dokonce v průběhu fyzické aktivity. První dávku je vhodné přijmout přibližně 30-45 minut před zahájením cvičení, další pak bezprostředně po něm. BCAA můžete užívat například v tekuté formě, nebo tabletové, instantní apod. Další informace o esenciálních aminokyselinách najdete i v článku Esenciální aminokyseliny BCAA a jejich význam.

Esenciální aminokyseliny v poměru 2:1:1 jsou nejlepší!

Jakou funkci plní jednotlivé aminokyseliny

L-Leucin

se postará o nastartování a zlepšení svalového růstu

L-Isoleucin

díky svým vlastnostem přispěje k lepšímu odbourávání podkožního tuku

L-Valin

má pozitivní dopad v podobě lepší koncentrace při tréninku, rychlejšího zotavení mezi jednotlivými sériemi, většího návalu energie a oddálení únavy.

BCAA využijí téměř všichni sportovci

Ačkoliv bude nezastupitelnou roli i nadále hrát zmíněná základní strava obohacená podle individuálního cíle o nadstavbu v podobě proteinových nápojů nebo sacharidových nápojů, je suplementace esenciálními kyselinami BCAA vítanou a odzkoušenou verzí vylepšeného komplexního stravovacího plánu. A nemusí se jednat jen o kulturistiku, fitness či silové sporty, ale téměř o jakoukoliv disciplínu sportovního charakteru, kde ke slovu přicházejí namáhavé, dlouhé, těžké anebo časté tréninky. Lepší svalový růst a spalování tuku přijde vhod určitě podobně jako větší chuť zakousnout se do další série. Citelně vylepšená regenerace je pak už jen příjemným bonusem, díky kterému se vaše tělo dokáže lépe vyrovnat s naordinovaným tréninkem a do toho dalšího se pak opět pustí ochotně a s plnou vervou.

Karel Šedivý - člen týmu ONEfit.cz„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co  nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz..“

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz (použité stránky: bodybuilding.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *