Jak správně cvičit dřepy?

Jak správně cvičit dřepy?

Dobrý den, začal jsem cvičit dřepy, ale mám problém s technikou. Koukal jsem na nějaký videa, ale bohužel po každé to vidím cvičit jiným způsobem. Někdo má více rozkročené nohy se špičkami od sebe a někdo zase nohy blíž k sobě. Někdo jezdí až dolů, někdo to zase nedoporučuje. Můžete mi prosím poradit, jak správně dřepy dělat?

Dřep! Základní cvik při procvičování dolních končetin, hlavně však potom přední části stehen, neboli kvadricepsů. Ovšem při různých provedeních a úhlů postoje se více či méně zapojují i další svalové části dolních končetin, jako např. zadní strana stehen, vnitřní část stehen či hýžďové svalstvo.

Jak správně cvičit dřepy

Velkou osu, umístíme na ramena, tak aby nám neklouzala dolů, a pevně seděla v jamce mezi trapézovými a deltovými svaly. Stoj rozkročný na šířku ramen se špičkami směřujícími kolmo od těla vpřed nebo mírně od sebe. Zafixujeme střed těla tak, abychom při pohybu dolů drželi stále rovná záda a nehrbili se. Snažíme se pokud možno dostat se hýžděmi co nejníže, avšak bez odlepení pat či špiček od země, a stále dbáme na to, abychom se nehrbili, neboť by mohl tlak v oblasti bederních obratlů způsobit jejich vyhřeznutí či jiné poranění.

Jana Černoská - jak správně cvičit dřepy | onefit.cz

Ve spodní fázi na zlomek sekundy spočineme a plynulým pohybem pokračujeme zpět do vzpřímené polohy, s tím že kolena zcela nepropínáme, v opačném případě při úplném propnutí kolen, převážnou většinu váhy přebírá pouze kolenní vazivo a klouby a mohlo by dojít ke zranění z důvodu deaktivace veškerého svalstva kolem koleních kloubů. Také kvůli špatné technice může dojít k nepříjemné bolesti v kolenou při dřepu. Obecně platí, že čím úplnější rozsah pohybu provedeme, tím lépe zapojíme kompletní svalstvo stehen.

Samozřejmě dále můžete zkoušet další úhly špiček, různorodou šířku postoje, kdy se zapojí vždy nepatrně jiná část stehen, ale to je na podrobný a rozsáhlejší článek jako třeba tento Jak správně dělat dřepy. Jen doporučuji u větších vah, abyste dřep dělali, kvůli vyšší bezpečnosti, ve stojanu na dřepy.

Matěj Ryšavý - člen týmu ONEfit.cz | onefit.czNejen moji snahou, ale také snahou internetového obchodu onefit.cz, je svým zákazníkům předávat kvalitní užitečné rady a informace, které jim pomohou přiblížit se ke svým sportovním cílům z jakéhokoliv odvětví a na jakékoliv úrovni. A protože informací není nikdy dost, můžete je čerpat z našich článků, recenzí, receptů a videí, které pro vás pravidelně připravujeme.

Matěj Ryšavý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *