Kdy brát BCAA?

Kdy brát BCAA?

Dobrý den. Hraji závodně fotbal a chodím 3x týdně do fitka. Začínám být hodně unavený a tak jsem zařadil BCAA, ale přiznám se, že nevím, kdy je brát a jak je brát. Každý výrobce píše něco jiného. Je mi 28 a vážím 82 kg. Děkuji za odpověď.


BCAA, neboli větvené aminokyseliny jsou velmi důležitou složkou pro vaše svalstvo a to hned z několika důvodů. Napomáhají svalové regeneraci (zotavení svalových vláken) po jakémkoliv náročnějším fyzickém výkonu, ať už silovém či vytrvalostním. BCAA obsahují tři vázané aminokyseliny (leucin, isoleucin a valin), přičemž díky leucinu, dokáží zvýšit v těle inzulínovou produkci a tím lépe zabudovat do svalu bílkovinu z běžné stravy a spoustu dalších benefitů, které se můžete dočíst v již dříve zveřejněném článku Esenciální aminokyseliny BCAA a jejich význam

Samotné dávkování BCAA je velmi individuální a každý by k němu měl zodpovědně přistupovat a je-li na balení různých výrobců uvedené doporučené dávkování, je vhodné jej dodržovat.

Dávkujte BCAA podle fyzické zátěži

Já osobně BCAA doporučuji v dávce 5 g ihned po probuzení (cca 15-20 min před plnohodnotnou snídaní), vzhledem k tomu, že je to jediná bílkovina, kterou dokáže samotnou naše tělo ráno nalačno strávit a tím zjednodušeně řečeno aktivovat metabolizaci bílkovin po zbytek dne, formu zvolte individuálně jaká vám bude vyhovovat (instantní, tekutou či tabletovou). Dále doporučuji pro ochranu svalové hmoty před náročným fyzickým výkonem užít dávku 5-10 g v závislosti na délce a náročnosti výkonu, případně se dá dávka rozdělit a půlku této dávky užít před a druhou půlku během fyzické aktivity. Další využítí může být pro zlepšení regeneračních procesů ve vašich svalech ihned po fyzickém výkonu opět v dávce okolo 5 g BCAA. Avšak obecně je vhodné držet se doporučeného dávkování dle výrobce na obalu, je-li samozřejmě k dispozici.

Matěj Ryšavý - člen týmu ONEfit.cz„Nejen moji snahou, ale také snahou internetového obchodu onefit.cz, je svým zákazníkům předávat kvalitní užitečné rady a informace, které jim pomohou přiblížit se ke svým sportovním cílům z jakéhokoliv odvětví a na jakékoliv úrovni. A protože informací není nikdy dost, můžete je čerpat z našich článků, recenzí, receptů a videí, které pro vás pravidelně připravujeme.“

Matěj Ryšavý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *