Kruhový trénink aneb, co cvičit, když si zapomenete ručník

Kruhový trénink aneb, co cvičit, když si zapomenete ručník

Zdánlivě banální věc, jakou je zapomenutí ručníku na cvičení, může zcela změnit váš trénink a nasměrovat vás k dalšímu výkonnostnímu růstu. Možná se vám to zdá zvláštní a přemýšlíte nad tím, co se za touhle slovní hříčkou skrývá. Vše se začne odehrávat už ve chvíli, kdy si připravujete věci na cvičení. Tepláky, triko, rukavice, ručník a sprchové mýdlo společně s vhodnou obuví a potréninkovým sportovním, například proteinovým nápojem, tvoří základ klasické výbavy každého, kdo si jde zacvičit do posilovny.

Udělejte změnu

Po příchodu do šatny se vše odvíjí jako obvykle. Postupně se převléknete a až následně zjistíte, že jste doma zapomněli ručník na cvičení. Ano, přesně ten, který si dáváte pod sebe, kdykoliv se chcete posadit na sedátko nějakého přístroje. Veslování, horní kladka, přednožování. Těch možností je nepřeberně. Představa nabouraného tréninkového plánu, který jste měli v hlavě, anebo přímo na papíře v podobě nalinkovaného rozpisu, vás na chvíli rozpálí do běla a možná z vašich rtů nechá uniknout i nějakou tu nadávku. Jistě, můžete cvičit i bez ručníku, ale personál posilovny tohle zrovna příliš rád nevidí. A vy to moc dobře víte.

Kruhový trénink: Zapomenutý ručník na cvičení | onefit.cz

Příklad kruhového tréninku v posilovně

Možná se vám to chce zabalit a jít si zacvičit jindy. Než však tenhle zbrklý nápad převedete do reálné podoby, zkuste ještě zvážit jiné možnosti. Dobré nápady se nerodí jen za dobrých podmínek, ale mnohdy právě za těch obtížnějších, kdy něco chybí, nedostačuje či je potřeba vylepšit. A proč by koneckonců tím, co potřebuje získat nový rozměr, neměl být právě váš trénink? A tak přemýšlíte a brzy vám v hlavě blesknou vzpomínky na zapomenuté cviky, které jste již dávno odsunuli někam do pomyslného posledního šuplíku. V duchu skenujete posilovnu, přejíždíte zrakem z jednoho koutu do druhého a váš seznam možných cviků pro dnešní tréninkovou jednotku se vám najednou začíná sám sepisovat doslova před očima.

Cvik Hlavní zatěžovaná svalová partie
Dřepy s velkou činkou Stehna
Mrtvý tah s nataženýma nohama Zadní strana stehen, hýždě, vzpřimovače
Přítahy s velkou činkou či jednoručkami Příslušné zádové svaly
Shyby na hrazdě Široký sval zádový
Krčení ramen Trapézy
Bicepsové zdvihy Bicepsy
Kliky na bradlech Prsní svaly, triceps, ramena
Tlaky s jednoručními činkami nebo velkou činkou Ramena

Jak najednou sami vidíte, nebude se třeba rozhodně obávat toho, že byste neměli dostatek inspirace a možností, jak zaplacené vstupné do posilovny skutečně dobře využít. Navíc se nebudete muset ani příliš obávat toho, že byste neměli možnost si kvůli obsazenému stroji zacvičit. To je dáno tím, že například stojan pro dřepy je málokdy obsazený. A pokud už ano, jen zřídka je využitý pro svůj skutečný účel. Potřebujete poradit s technikou dřepů? Podívejte se na náš článek Jak správně dělat dřepy.

Zapojte více stabilizační svaly

I bez přístrojů si tedy dokážete skvěle zatrénovat. Zajímavý objev. A je nakonec jedno, jaký zvolíte počet Prom-in Fitness Food Low Carb Workout Mash | onefit.czProm-in Fitness Food Low Carb Workout Mash
Vychutnejte si zdravou snídani nebo svačinu
plnou proteinů a komlexních sacharidů
opakování. Menší bude více stimulovat svalový růst, více opakování pak navíc zlepší i svalovou vytrvalost a definici. A další výhody? Cviky s volnou zátěží dokážou budovat více svalové hmoty. Pohybem se zátěží ve volném prostoru bez jakýchkoliv omezení máte jistotu, že vaše individuální biomechanická dráha pohybu nebude narušena nutností přizpůsobit se dopředu dané dráze pohybu některého z přístrojů. Při správné technice dokážete také do pohybu zapojit velkou měrou patřičné stabilizační svaly, podílející se na balancování a udržení těla v potřebné poloze. To má za následek zvýšenou neurosvalovou stimulaci, která se kladně podílí nejen na zmíněném svalovém růstu, ale i na celkově lepší kondici a zlepšení svalové koordinace.

Na závěr

Zapomenout si tedy ručník, který vás doprovází jako věrný přítel při všech návštěvách posilovny, možná nemusí být až tak nutně na škodu. Teď je jen na vás, zda jej doma dokážete nechat úmyslně s cílem oživit svůj trénink, dát mu nový impuls a vyladit svoje svaly do dalšího stádia dokonalosti. Zkusíte to?

Karel Šedivý - člen týmu onefit.cz | onefit.cz„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz                          

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *