Typické příznaky přechodu u žen + 5 tipů, jak na něj

přechod u žen

I když přechod představuje v životě zralých žen velkou změnu, očekává se, že i přes její negativní projevy zůstaneme dobře naladěné, vysoce produktivní a vitální. Co když to ale nejde? Existují nějaké tipy a triky, které mohou přispět k lepšímu zvládání ženského přechodu?

Ženská reprodukce je v mnoha ohledech od té mužské odlišná. Zatímco pánové mohou zplodit potomka i v hodně pokročilém věku, u žen ve středním věku dochází k poklesu plodnosti a k její postupné ztrátě. (Když ale vezmeme v úvahu, jak moc dovede být těhotenství vysilující a náročné, pak je možná dobře, že už nám v pozdním věku nehrozí a nemusíme se ho déle obávat.)

Jenže, ženské hormony, které mají na plodnost vliv, však ovlivňují i mnoho dalších oblastí naší psychiky a zdraví. Jakmile tedy dojde k turbulencím, obvykle se to projevuje sníženou kvalitou života. A to klidně i po dobu několika dlouhých let.

Vzhledem k tomu, že se přechod u žen považuje za normální, moudré ženy hledají způsoby, jak si pomoci od negativních projevů klimakteria svépomocí.

Příznaky ženského přechodu

Přechod u žen není jen o tom, že se rapidně sníží vaše šance na úspěšné početí, což souvisí s poklesem funkčních vajíček a k postupnému vynechávání ovulace, během které existuje největší šance na otěhotnění. Objevit se může široké spektrum dalších příznaků přechodu u žen, které mohou mít různou délku a intenzitu.

přechod u žen příznaky

Všimnout si můžete například:

  • Návalů horka a suchosti
  • Vaginální suchosti
  • Nepravidelné menstruace
  • Poklesu libida
  • Nespavosti
  • Podrážděnosti
  • Bolesti hlavy
  • Přibírání na váze
  • Únavy

Hormony mají také velký vliv na kvalitu našich vlasů a pokožky, takže můžete najednou řešit řadu estetických problémů. Ženy, které trpěly v minulosti depresemi a úzkostmi, také mohou pociťovat návrat těchto obtíží, které mohou narušovat jejich každodenní pohodu. Výjimečné nebývají ani civilizační choroby, před kterými nás hormon estrogen v plodném věku v mnoha případech chrání.

5 tipů, jak zvládnout přechod u žen

Zdravá hmotnost

Přibírání v období přechodu je naprosto normální, protože se vaše tělo spolu s věkem mění. Na druhou stranu, je pochopitelné, že se vám to nelíbí, takže je vhodné se začít věnovat nějakému cvičení, které vám pomůže zlepšit náladu a zároveň přispěje k tomu, abyste si déle udržely štíhlou linii. Redukce hmotnosti navíc může zmírnit negativní projevy přechodu.

Zdravý jídelníček

Dalším důležitým bodem je zdravý jídelníček, který je bohatý na čerstvé a minimálně zpracované potraviny, bílkoviny a vlákninu. Všechny tyto složky přispívají k normálnímu stavu organismu, proteiny také chrání aktivní svalovou hmotu před nežádoucím úbytkem. Stravování může v neposlední řadě ovlivnit vznik civilizačních chorob.

jak zvládnout přechod u žen

Pitný režim

Trápí vás návaly horka a pocení? Nejlepší reakcí na tento nepříjemný projev ženského přechodu je dobře nastavený pitný režim, jehož hlavním stavebním kamenem by měla být obyčejná kohoutková voda. Tělesný žár a pocit tepla lze zmírnit, pokud si do vody hodíte pár kostek ledu. Osvěžení také přináší nakrájené ovoce s bylinkami, což dodá vodě příjemnější chuť. Pití vody může také omezit pocit plynatosti a nadýmání, což je jeden z dalších projevů klimakteria.

Psychoterapie

V průběhu přechodu se mohou dostávat do popředí témata, o kterých jste si myslela, že je máte už zpracovaná. Případně se mohou objevit další těžkosti, které jste do této chvíle neřešila. V takové chvíli rozhodně není ostuda vyhledat pomoc psychoterapeuta, který s vámi může rozplést změť nepříjemných pocitů, které vám brání v tom, abyste žila svůj život naplno.

Vitamíny a bylinky

Jedním z největších pomocníků bývají bylinky, vitamíny a minerály na přechod u žen, které bývají součástí vícesložkových doplňků stravy pro zralé ženy v období menopauzy. Některé bylinky také obsahují fytoestrogeny, které dovedou alespoň částečně vyvážit pokles ženského pohlavního hormonu estrogenu. Ve složení hledejte zejména červený jetel, ploštičník hroznatý, drmek obecný a další bylinky. Hodně důležité jsou i vitamíny D a K, vápník a hořčík, protože přispívají k udržování normálního stavu kostí, které mají tendenci začít v tomto období nebezpečně řídnout.

Karel Šedivý - člen týmu ONEfit.cz | onefit.cz„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *