Hladina krevního cukru nebývá po celý život, ale ani v rámci jednoho dne stále stejná. Zatímco ale některé hodnoty jsou v normě a člověk se těší dobrému zdraví, u některých může dojít k jejímu dlouhodobému zvýšení, které může odhalit lékař ve své ordinaci během měření. Existují ale nějaká vodítka, podle kterých se dá alespoň trochu poznat, že by se mohla zvýšená hladina cukru v krvi týkat i vás?
V průběhu života bychom měli pravidelně absolvovat nejrůznější měření, která nám dovedou alespoň orientačně napovědět, zda se těšíme dobrému a pevnému zdraví a zda nám v budoucnu nehrozí vážnější potíže, které by mohly ovlivnit kvalitu života. K údajům, které bychom měli znát, patří například naše tělesná hmotnost, hladina cholesterolu či hodnoty krevního cukru.
Budeme k sobě ale na chvíli naprosto upřímní. Ne každý dbá na pravidelnou prevenci u svého ošetřujícího lékaře. Může se tedy poměrně snadno stát, že nějaký problém společně odhalíte až mnohem později, typicky ve chvíli, kdy za ním přijdete s něčím zcela konkrétním. Možná tedy nebude ke škodě, když čistě edukativně zjistíte, jaké jsou příznaky zvýšené hladiny cukru v krvi. Díky tomu budete znát vodítka, na základě kterých se snáze rozhodnete, že přišel čas na důkladnější kontrolu vašeho osobního zdraví.
Nyní se na vše, co potřebujete o tomto tématu vědět, půjdeme společně podívat.
Co znamená zvýšená hladina cukru v krvi?
Zvýšená hladina krevního cukru sice nebolí, může s sebou ale přinášet mnoho doprovodných projevů, na základě kterých ji lze detekovat i bez nutnosti měření. (Na druhou stranu, měření krevního cukru u lékaře se doporučuje, protože je nejspolehlivější a lékař s vámi následně probere další postup.) Hodnoty krevního cukru nemusí být zatím tak vysoké, aby to znamenalo, že máte cukrovku 2. typu, může jít ale o indikátor toho, že máte prediabetes a toho, že by se u vás tento typ cukrovky mohl časem rozvinout.
K našemu velkému štěstí můžeme říct, že hladinu krevního cukru mohou lidé kontrolovat svým jídelníčkem a dalším chováním. Z toho důvodu je vhodné si co nejdříve osvojit základy zdravého životního stylu.
Jaké hodnoty se považují za normální?
Když půjdete k lékaři na kontrolní měření, například v rámci pravidelné preventivní prohlídky, z naměřených hodnot můžete poměrně snadno zjistit, jak si stojíte. Za normální hladinu glykémie se považuje výsledek při měření nalačno, který se vejde do hodnoty 5,5 mmol/l. Hladina glykémie po jídle by se pak měla pohybovat do hodnoty 7,5 mmol/l.
Příznaky zvýšeného cukru v krvi
Příznaků zvýšené hladiny krevního cukru existuje víc. Má se navíc za to, že k čím většímu zvýšení dojde, tím jsou výraznější a někdy také vážnější. To může souviset i s tím, pokud má člověk hyperglykemii delší dobu.
Mezi varovné příznaky toho, že se může něco dít, patří například:
- Zvýšený pocit žízně
- Zvýšená potřeba močit
- Pocit slabosti a únavy
- Neúmyslný úbytek hmotnosti
- Rozmazané vidění
- Častější výskyt kvasinkových infekcí
- Pomalejší hojení ran
A mnoho dalších projevů, včetně horší nálady, která se navíc může turbulentně měnit. V opravdu vážných případech můžete cítit i mravenčení a bolest končetin.
Jak udržet cukr v krvi pod kontrolou?
Lékař vám v řadě případů doporučí celkovou změnu životního stylu, která by měla zahrnovat uváženější výběr potravin, menší velikost porcí, omezení sladkostí a průmyslově zpracovaných potravin, přiměřené množství pohybu či redukci stresu. (Ano, i stres může negativně působit na zvýšení glykémie.) Nápomocná bývá i redukce tělesné hmotnosti.
Dále můžete své snažení podpořit dlouhodobým užíváním vícesložkového doplňku stravy na podporu normální hladiny cukru v krvi na přírodní bázi.
Ve složení takového doplňku stravy cíleně vyhledávejte:
- Berberine
- Gymnemu sylvestre
- Skořici cejlonskou
- Kyselinu alfa-lipoovou
- Vitamín D3
- Chrom
- Magnesium
- Niacin
Také myslete na to, že aby mohlo skutečně dojít ke zlepšení hladiny glykémie, bude to z vaší strany vyžadovat trvalou změnu režimu.
„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“
Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz