Zvýšená hladina cukru v krvi: Má nějaké příznaky?

zvýšená hladina cukru v krvi

Hladina krevního cukru nebývá po celý život, ale ani v rámci jednoho dne stále stejná. Zatímco ale některé hodnoty jsou v normě a člověk se těší dobrému zdraví, u některých může dojít k jejímu dlouhodobému zvýšení, které může odhalit lékař ve své ordinaci během měření. Existují ale nějaká vodítka, podle kterých se dá alespoň trochu poznat, že by se mohla zvýšená hladina cukru v krvi týkat i vás?

V průběhu života bychom měli pravidelně absolvovat nejrůznější měření, která nám dovedou alespoň orientačně napovědět, zda se těšíme dobrému a pevnému zdraví a zda nám v budoucnu nehrozí vážnější potíže, které by mohly ovlivnit kvalitu života. K údajům, které bychom měli znát, patří například naše tělesná hmotnost, hladina cholesterolu či hodnoty krevního cukru.

Budeme k sobě ale na chvíli naprosto upřímní. Ne každý dbá na pravidelnou prevenci u svého ošetřujícího lékaře. Může se tedy poměrně snadno stát, že nějaký problém společně odhalíte až mnohem později, typicky ve chvíli, kdy za ním přijdete s něčím zcela konkrétním. Možná tedy nebude ke škodě, když čistě edukativně zjistíte, jaké jsou příznaky zvýšené hladiny cukru v krvi. Díky tomu budete znát vodítka, na základě kterých se snáze rozhodnete, že přišel čas na důkladnější kontrolu vašeho osobního zdraví.

Nyní se na vše, co potřebujete o tomto tématu vědět, půjdeme společně podívat.

Co znamená zvýšená hladina cukru v krvi?

Zvýšená hladina krevního cukru sice nebolí, může s sebou ale přinášet mnoho doprovodných projevů, na základě kterých ji lze detekovat i bez nutnosti měření. (Na druhou stranu, měření krevního cukru u lékaře se doporučuje, protože je nejspolehlivější a lékař s vámi následně probere další postup.) Hodnoty krevního cukru nemusí být zatím tak vysoké, aby to znamenalo, že máte cukrovku 2. typu, může jít ale o indikátor toho, že máte prediabetes a toho, že by se u vás tento typ cukrovky mohl časem rozvinout.

K našemu velkému štěstí můžeme říct, že hladinu krevního cukru mohou lidé kontrolovat svým jídelníčkem a dalším chováním. Z toho důvodu je vhodné si co nejdříve osvojit základy zdravého životního stylu.

zvýšený cukr v krvi příznaky

Jaké hodnoty se považují za normální?

Když půjdete k lékaři na kontrolní měření, například v rámci pravidelné preventivní prohlídky, z naměřených hodnot můžete poměrně snadno zjistit, jak si stojíte. Za normální hladinu glykémie se považuje výsledek při měření nalačno, který se vejde do hodnoty 5,5 mmol/l. Hladina glykémie po jídle by se pak měla pohybovat do hodnoty 7,5 mmol/l.

Příznaky zvýšeného cukru v krvi

Příznaků zvýšené hladiny krevního cukru existuje víc. Má se navíc za to, že k čím většímu zvýšení dojde, tím jsou výraznější a někdy také vážnější. To může souviset i s tím, pokud má člověk hyperglykemii delší dobu.

Mezi varovné příznaky toho, že se může něco dít, patří například:

 • Zvýšený pocit žízně
 • Zvýšená potřeba močit
 • Pocit slabosti a únavy
 • Neúmyslný úbytek hmotnosti
 • Rozmazané vidění
 • Častější výskyt kvasinkových infekcí
 • Pomalejší hojení ran

A mnoho dalších projevů, včetně horší nálady, která se navíc může turbulentně měnit. V opravdu vážných případech můžete cítit i mravenčení a bolest končetin.

jak na vysokou hladinu cukru v krvi

Jak udržet cukr v krvi pod kontrolou?

Lékař vám v řadě případů doporučí celkovou změnu životního stylu, která by měla zahrnovat uváženější výběr potravin, menší velikost porcí, omezení sladkostí a průmyslově zpracovaných potravin, přiměřené množství pohybu či redukci stresu. (Ano, i stres může negativně působit na zvýšení glykémie.) Nápomocná bývá i redukce tělesné hmotnosti.

Dále můžete své snažení podpořit dlouhodobým užíváním vícesložkového doplňku stravy na podporu normální hladiny cukru v krvi na přírodní bázi.

Ve složení takového doplňku stravy cíleně vyhledávejte:

 • Berberine
 • Gymnemu sylvestre
 • Skořici cejlonskou
 • Kyselinu alfa-lipoovou
 • Vitamín D3
 • Chrom
 • Magnesium
 • Niacin

Také myslete na to, že aby mohlo skutečně dojít ke zlepšení hladiny glykémie, bude to z vaší strany vyžadovat trvalou změnu režimu.

Karel Šedivý - člen týmu ONEfit.cz | onefit.cz„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *