Dřepy ničím nenahradíš: Seriál o dřepech

Dřepy ničím nenahradíš: Seriál o dřepech

Pokud bychom měli jmenovat jediný cvik, do kterého byste se měli zamilovat, byly by jím dřepy. Doporučení může znít ohraně pro jeho věrné vyznavače, méně lákavě pak pro ty, kteří jeho existenci ze svojí mysli neustále vytěsňují. Jistě, už jenom ta práce s nakládáním kotoučů, které předtím na pár vteřin sevře pevný stisk vypracovaných paží, není pro každého. Jenže, když se ten náklad oceli, podepřený vzedmutými trapézy, dá do pohybu a střídavě putuje nahoru a dolů, bylo by jen stěží myslitelné, aby celý ten výjev neušel náležité pozornosti. Dřepy však neslouží k vyvolávání obdivuhodných reakcí u přihlížejících. Namísto toho nabízejí každému, kdo s nimi začne, poctivou dávku testu vlastních fyzických i psychických limitů, jejichž překonávání s sebou nese úžasné proměny při transformaci snad jakékoliv fyzické schránky.

Balíček pro nabírání svalů a síly od Bodyflex Fitness | ONEfit.czMaximalizujte svalový růst pomocí Balíčku suplementů – svaly & síla, který je vhodný pro všechny, kteří potřebují nabrat novou svalovou hmotu a podpořit rozvoj síly a vytrvalosti. Je složen z extra silných kombinací účinných látek, které vám pomohou splnit váš cíl.

Dřepy ničím nenahradíš

Každý, kdo se dřepů nebojí a zařazuje je do svého tréninkového programu, má většinou i dostatečně silné nohy. Nejsou to ale jen dolní končetiny profitující z jednoduchého a přitom tolik účinného cviku. Ve volném prostoru totiž váha u klasického dřepu spočívá především na zmíněných trapézových svalech, zatímco dlaně svírající osu činky pomáhají se stabilizací. To ovšem nestačí, a tak se do procesu zapojuje celá řada stabilizačních svalů, jako jsou hýždě, břišní svaly, svaly pánevního dna či zádové svaly. Dřep je nejen o komplexním multikloubním pohybu, ale rovněž o souhře uvedených stabilizačních prvků. Když nám něco spadne na zem, uděláme dřep. Pokud potřebujeme zvednout těžkou krabici, musíme si přidřepnout. A jestliže potřebujeme vyjít o patro výš, budeme rovněž potřebovat pohybovou dovednost vycházející z dřepu. V běžném životě jde zkrátka v případě zdravého člověka o běžný a rutinní pohyb. Ať už jde o vrcholový silový výkon nebo o prostý motorický pohyb každodenní povahy, jen těžko lze za něj najít přiměřeně odpovídající náhradu. Dřep je jednoduše důležitý a má velký význam. Neboť adekvátní zachování svalové síly pro jeho obyčejné provedení se současnou schopností koordinace vlastních pohybů se hodí v každém věku, zvláště v tom pokročilejším.

Dřepy a jejich přínos

Dřep se díky komplexní spolupráci mnoha svalových partií a práci ve volném prostoru řadí ke složitějším cvikům. Dokáže významně stimulovat oběhový systém, je náročný z hlediska požadavků kladených na srdce a plíce, zlepšuje látkovou výměnu a metabolismus, působí kladně na činnost řady vnitřních orgánů a znatelně zlepšuje celkovou tělesnou kondici. Díky energetické náročnosti a tím pádem stimulaci metabolismu pomáhá s odbouráváním přebytečného tělesného tuku. Při použití relativně velké zátěže úměrné aktuální fyzické kondici má velký vliv nejen na nárůst svalstva stehen, ale i na zvyšování celkové tělesné síly a hmoty. Ne nadarmo se říká, že kdo chce zesílit a přibrat svalovou hmotu, měl by bez dalších výmluv začít provádět dřepy.

Dřepy ničím nenahradíš: Seriál o dřepech - čelní dřep | ONEfit.cz

Klasický dřep známe nepochybně všichni. Jeho správné provedení nebudeme na tomto místě nijak zvlášť rozebírat a namísto toho se budeme soustředit spíše na varianty tohoto základního cviku. Některé z nich jsou běžné, jiné se cvičí méně, další pak zůstaly možná zbytečně zapomenuty v oprýskaném šuplíku z relativně dávných kulturistických časů. Existují i cviky, které nejsou tolik využívány na poli kulturistiky a fitness, ale nacházejí svoje místo spíše v jiných programech se zaměřením na specifické tréninkové potřeby. I proto zde možná nezmíníme všechny způsoby provádění dřepu či se jich jen letmo dotkneme.

Některé další varianty dřepů

Jak jsme již naznačili, existuje poměrně velký počet variací dřepu. Při Zercherově dřepu je činka držena v loketním ohybu skrčených paží, bulharské dřepy zase představují jakousi kombinaci výpadů a dřepů na jedné noze. Dřep se dá rovněž provádět s činkou drženou po celou dobu ve zvednutých pažích nad hlavou, cvičit lze také dřepy na jedné noze či dokonce zařadit „skater squats“, tedy dřepy obsahující typický pohyb při odrážení za účelem jízdy na skateboardu směrem vpřed. Jako dodatečná zátěž může při dřepech sloužit nejen velká činka, ale i zátěžová vesta, opasek s dodatečnou zátěží či již zmíněné jednoruční činky. Při sériích s maximální váhou je vhodné zvážit použití opasku, který je však dobré používat skutečně jen v několika málo sériích.

Dřepy ničím nenahradíš: Seriál o dřepech - bulharské dřepy | ONEfit.cz

Jaký dřep si vybrat?

To záleží především na tréninkovém cíli, mentalitě a potřebě dosahovat specifických tréninkových výsledků. Pokud přesto váháte, začněte s klasickým dřepem. Počet opakování, sérií a váha by přitom měla reflektovat cíl, kterého se snažíte dosáhnout. Jinými slovy lze základní variantu dřepu použít nejen na budování svalové hmoty u mužů, ale i na zpevnění a vytvarování žádoucích křivek u žen. Poté lze přidat některé další cviky a pak je podle narůstajících zkušeností obměňovat. Dřepů se přitom není potřeba v případě dobrého zdravotního stavu rozhodně obávat, vždyť se jedná, jak jsme si již řekli, o naprosto přirozený pohyb potřebný v každodenním životě. A když dřep společně s některými jeho variacemi doplníte o cviky na zadní stranu stehen a o cviky na lýtka, nemělo by vám v cestě za vysněnou dolní polovinou těla už nic stát v cestě.

Pojďme se tedy společně podívat na provedení jednotlivých variant dřepů.

Karel Šedivý - člen týmu ONEfit.cz | ONEfit.cz„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na ONEfit.cz.“

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *