Jak vybrat a správně užívat kloubní výživu?

kloubní výživa

Péče o klouby a pohybový aparát by měla být pro každého samozřejmost. Než si toho totiž stačíme všimnout, začne nás vše bolet a začneme mít problémy s pohybem, které mohou činit z každého pohnutí učiněná muka. Jednou z dostupných forem péče je užívání kvalitní kloubní výživy. Jak ji ale poznat? A podle čeho bychom ji měli vybírat?

Na trhu je tolik různých doplňků stravy na klouby, že se v tom mnozí již přestávají orientovat. Jedním z rozhodujících faktorů, ke kterému často přihlížíme, je cena výrobku. A případně pak ještě značka, kterou možná známe z reklamy.

Ve skutečnosti toho ale při výběru kvalitní kloubní výživy rozhoduje mnohem víc. Sledovat byste určitě měli například to, jak dlouho vám kloubní výživa vydrží. To lze poměrně dobře vypočítat podle velikosti balení a četnosti užívání. Například doplněk stravy, který obsahuje 120 kapslí, ale musíte je užívat čtyřikrát denně, nebývá tak výhodný, jak se to může na první pohled zdát.

Dalším parametrem, jak vybrat nejlepší kloubní výživu, bývá i složení, ve kterém by neměly chybět některé důležité látky, které se navzájem podporují ve svých účincích.

Máte obavu, zda tento úkol hravě zvládnete? Díky následujícím informacím zcela nepochybně ano!

Na co hledět při výběru kloubní výživy?

jak vybrat kloubní výživu aktivní látky

Aktivní látky ve složení

Tím úplně nejvíc rozhodujícím faktorem, na základě kterého byste měli o nákupu kloubní výživy uvažovat, je zastoupení aktivních látek ve složení výrobku. Nejde jen o jejich celkový počet, ale také o jejich množství. Nemá totiž význam užívat doplněk stravy s obsahem kolagenu, pokud v něm například není spolu s ním vitamín C, nebo pokud je v něm kolagenu málo. Natož ještě, pokud je použitý kolagen vhodnější spíše na vlasy a na kůži. Kolagenů totiž existuje několik typů a každý je lepší na něco trochu jiného. Takže se vyplatí sledovat i nejrůznější detaily.

Mezi důležité aktivní látky v kloubní výživě, které by v ní měly být ideálně vždy, patří:

 • Glukosamin
 • Chondroitin
 • MSM
 • Kolagen
 • Vitamín C
 • Kadidlovník pilovitý
 • Kyselina hyaluronová
 • Kurkumin

A případně i vitamíny a minerály, ke kterým patří například vitamín D3 a K2. Tyto vitamíny jsou totiž velmi důležité pro podporu normálního stavu kostní hmoty, která mívá tendenci začít postupem času řídnout. Následkem toho pak vznikají komplikované fraktury, které se velmi špatně hojí. Jejich zvýšené riziko existuje nejen u seniorů, ale například i u žen po menopauze.

kloubní výživa pro sportovce

Jejich počet v denní dávce

Zároveň také při nákupu koukejte na obsah těchto látek v denní dávce, protože pak budete vědět, že do těla dostanete danou látku v rozumném množství.

Minimální hodnoty jsou:

 • Glukosamin, 700 mg
 • Chondroitin, 400 mg
 • MSM, 120 mg
 • Kolagen, 30 mg
 • Kadidlovník pilovitý, 75 mg

Kdo by ji měl brát?

Výhodou kloubních výživ je především to, že je mohou užívat, snad až na pár výjimek, všichni dospělí. Například těhotné a kojící ženy by se měly před jejím případným nasazením nejprve poradit s ošetřujícím lékařem. Tento postup je však vhodný i u jiných přírodních a bylinných doplňků, protože se musí brát v těchto obdobích ohled na potřeby vyvíjejícího se dítěte.

Jednou ze skupin, která po kloubní výživě sahá pravidelně, patří zcela nepochybně sportovci. Ať už se věnujete aktivnímu sportu na vrcholové úrovni, nebo vás prostě jenom baví několikrát týdně po práci někam zaběhnout, opakovaný pohyb, který není prováděn správnou technikou, dochází k němu často či zatěžuje pouze jednu část těla, může způsobit rychlejší opotřebení.

Kloubní výživa může u sportovců dávat smysl i po úrazech, kdy je potřeba odpočívat a zavést režim pro rekonvalescenci.

Další skupina lidí, která by měla o kloubní výživě vážně uvažovat, jsou zralí jedinci a senioři, včetně žen, které již prošly menopauzou. Vzhledem k tomu, že změna hormonální činnosti činí ženy náchylnější ke vzniku osteoporózy, kromě denzitometrie (speciální vyšetření, během kterého se zjišťuje hustota kostní hmoty) by měly učinit další opatření, která zajistí, že k radikálnímu úbytku kostí a ke komplikovaným zlomeninám třeba nakonec nedojde.

Senioři také musí dávat pozor na:

 • Artritidu
 • Artrózu
 • Pooperační stavy (například po výměně kloubu)

I když kloubní výživa, byť s velmi dobrým složením, nedovede člověka z chronického onemocnění pohybového ústrojí vyléčit, může být vhodným doplňkem konzervativní léčby, kterou předepíše lékař.

V neposlední řadě pak mohou po doplňku stravy na klouby pokukovat i fyzicky pracující jedinci. Pokud pracujete v dělnické profesi, ve skladu nebo například ve zdravotnictví a sociálních službách, kde často pomáháte nemohoucím lidem, na pohybovém aparátu se to může časem nějakým způsobem odrazit. Je tedy dobré myslet trochu dopředu a začít dodávat kloubům co potřebují co nejdříve.

jak užívat kloubní výživu

Jak užívat kloubní výživu?

Na kloubní výživě je výhodné, že již má uvedený způsob dávkování, kterého se stačí pouze držet. Některé dokonce umožňují přizpůsobení velikosti dávky pociťovaným potížím.

Co se týče času, kdy můžete s užíváním kloubní výživy začít, je to čistě na vás. Jelikož se ale produkce kolagenu v organismu snižuje už zhruba kolem 25-30 let, a vzhledem k tomu, že potíže s pohybem můžete zaznamenat už kolem 40, pak rozhodně stojí za zvážení, abyste tak učinili spíše dříve než později.

Ještě jednou si také zopakujeme, na základě čeho kloubní výživu vybírat:

 • Nedávejte přednost známým značkám jen na základě toho, že jste o nich už někdy slyšeli
 • Indikátorem kvality nemusí být množství výrobku, ani nízká cena, ale jejich poměr
 • Vždy před nákupem zkontrolujte složení a počet aktivních látek
 • Ani množství aktivních látek nemusí být určující, zvlášť, pokud jich ve výživě není dostatečné množství
 • Podle životního stylu, věku a případných potíží

Jak vidíte, i když je při výběru doplňku stravy nutné sledovat několik faktorů, nejde o úkol, který by se nedal zvládnout. Hlavní je, abyste si na výběr a nákup vyhradili dostatek času, který vám umožní se správně rozhodnout.

Také nezapomínejte na to, že klouby a kosti potřebují dostatek přirozeného pohybu, který podpoří i aktivní svalovou hmotu, jež je pro fungování pohybového aparátu také zcela nezbytná.

Karel Šedivý - člen týmu ONEfit.cz | onefit.cz„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“

Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *